Bez knížek to prostě nejde

Knížka nesmí chybět pod žádným vánočním stromečkem. Pokud rovněž patříte k lidem, kteří o Vánocích zaopatřují četbu sobě i celé své rodině, mám tu dnes tři tipy na skvělé knihy, se kterými jsme strávili příjemný čas během posledního roku.

Začneme pohádkově, budeme pokračovat vtipně a skončíme trochu trhle.

Pohádky k neuvěření

Na knížku jsem narazila v knihovničce své neteře. Padla mi do oka okamžitě a hned jsem si ji půjčila, abychom si ji přečetli s dětmi doma. Zlákaly mě na ní dvě věci: autor a obrázky. Terry Jones, známý z britské komediální skupiny Monty Python, pro mě znamenal příslib originálních příběhů s nevšedními náměty a příměsí kvalitního humoru, který mi je blízký. Obrázky Michaela Foremana se mi líbily na první pohled.

Pustili jsme se do čtení. Příběhy mě nezklamaly. Každý z nich má svůj jedinečný děj, své zvláštní pohádkové hrdiny, své poselství. Pohádky jsou plné postav, které nepotkáme jinde než v pohádkovém světě; králů, princezen a kouzelníků, ale i různých prapodivných obrů, námořníků a pomatenců. Několik příběhů je z říše zvířat, ale setkáme se i s obyčejnými lidmi a hlavně dětmi. V celé knížce můžeme vystopovat autorův specifický smysl pro humor, v každé pohádce je něco švihlého, čemu se můžeme zasmát. Zároveň má každý příběh svou hloubku, nad každým se lze zamyslet a najít hlubší rovinu vyprávění.

Cour a Courek

Oblíbená knížka z dob našeho dětství, která stejně dobře obstála u našeho staršího dítěte. Čtení má sice rád, ale mnohem raději poslouchá, když čte někdo jiný nahlas jemu. Sám si knížky spíše prohlíží a čte jen pokud ho něco opravdu zaujme. A to se této sbírce komiksů Svatopluka Hrnčíře s obrázky od Adolfa Borna skvěle povedlo. Bylo moc zábavné pozorovat, jak se hošíček noří mezi obrázky a jak mu cukají koutky, když se začetl i do bublin s textem. A není divu, příhody kocourka Courka a jeho tatínka i po všech těch letech stále vzbuzují stejně pobavený úsměv, jako když jsme je četli na zadní straně Sluníčka, kde kdysi vycházely. My máme sice knihu z roku 1983, ale dobrá zpráva je, že lze bez problémů koupit i novější vydání.

Velká kniha čůrání

A pokud by i Cour a Courek bylo na samostatné čtení moc, mám tip na další  knihu, kde je čtení ještě méně. Můj synek si ho ale o to více užil. O čem je, napovídá již název knížky. Ano, je to skutečně o čůrání a je o tom celá kniha. Čůrání z hlediska biologického, historického, technického, lingvistického, ale i z pohledu běžného smrtelníka. Mohlo by se to zdát trochu monotematické, ale u knihy se rozhodně nenudíte. Nebo alespoň pokud jste malý kluk. Nemám to otestováno, ale myslím, že by knížka mohla stejně dobře pobavit i holčičky. A kdo ví, třeba to některou i inspiruje ke zmapování tématu svýma očima. Skvělý počin Jakuba Plachého, který knihu napsal a vybavil jednoduše geniálními obrázky, přináší totiž čistě klučičí úhel pohledu na celou záležitost a přímo vybízí k pokračování, které by bylo psané někým z druhé poloviny lidstva…

Komentáře